Haber

Almanya’da neo-Nazi saldırılarına yönelik protestolar çatışmaya dönüştü

Almanya’da neo-Nazilere yönelik saldırı düzenlemek suçlamasıyla yargılanan aşırı solcu Lina E’nin tutukluluğunun protesto edildiği Leipzig kentinde göstericilerle polis arasındaki çatışmalar sabaha kadar sürdü.

Alman basınında yer alan haberlere göre, Lina E.’nin tutuklanmasını protesto etmek için gece yarısı kentteki polis karakoluna yüzlerce kişi taş ve sopalarla saldırdı.

Yaklaşık 10 saat süren ve sabah saatlerinde sona eren olaylar sonucunda çevrede ve polis merkezinde önemli hasar meydana geldi.

Polis merkezine giden yolu kapatmak isteyen göstericilerin bir kervanı dağıtarak barikat oluşturduğu, polisin müdahale ederek barikatın ateşe verilmesini engellediği bildirildi.

Dün akşam meydana gelen olaylarda maskeli şahısların ortasında bulunduğu göstericiler polise taş ve havai fişeklerle saldırdı, çok sayıda araç hasar gördü.

Olaylarda çok sayıda polis memuru yaralanırken, bazı göstericiler de gözaltına alındı.

Lina E, “suç örgütüne üye olmak” suçundan hapis cezasına çarptırıldı

Dresden Bölge Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada 28 yaşındaki Lina E, “suç örgütüne üye olmak” suçundan 31 Mayıs’ta 5 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Federal Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, sanıkların 2018-2020 döneminde Leipzig, Wurzen ve Eisenach kentlerinde Neonazilere yönelik saldırılar düzenlediği ve 13 kişinin yaralandığı, olayın faili Lina E’nin olduğu iddia edildi. baskınlar sırasında küme başkanı.

seyitgazihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu