Haber

Ankara deprem bölgesi mi? Ankara’da fay hattı var mı? Ankara’da fay hattı nereden geçiyor? Ankara’da hangi ilçeler deprem riski altında?

ankara deprem bölgesi? Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Türkiye’deki fay hatlarını detaylı bir şekilde anlattı. Vatandaşlar ise arama motorlarında Ankara deprem bölgesi mi? Ankara’da fay sınırı nerelerden geçmektedir? Ankara’da fay hattı var mı, nereden geçiyor? Ankara’da hangi ilçeler deprem riski altında? sorularına yanıt arar. Detaylar burada…

ANKARA DEPREM BÖLGESİ MİDİR?

Ankara toprakları iki dağ kuşağının arasına sıkışmış durumda. Arızalar (kesik çizgiler) ile karşılaşılır. Ankara ili sınırları içindeki alanın %30’u 1. ve 2. derece deprem bölgesidir. Son yüz yılda meydana gelen küçük depremlerin çoğu Kuzey Anadolu Fay Hattı ve çevresinde veya başkentin güneydoğusundaki Tuz Gölü ve Kırşehir fayı çevresindedir. Ankara il sınırları içerisinde meydana gelen 1944 Bolu-Gerede depremi ve 1938 Kırşehir depremi kentte hasara yol açmıştır. Ankara’da meydana gelen en şiddetli deprem 2005 yılında meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki Bala depremidir.

ANKARA DEPREM RİSKİ ALTINDAKİ İLÇELER NELERDİR?

  • Çamlıdere
  • Kazan
  • Kızılcahamam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu