Haber

Geçen yıl İspanya açıklarında düzensiz göç nedeniyle 2 bin 390 kişi öldü

İspanyol sivil toplum kuruluşu (STK) “Caminando Fronteras” (Sınırları Yürümek), geçen yıl Kuzey Afrika’dan İspanya kıyılarına deniz yoluyla yapılan düzensiz göçte 2 bin 390 kişinin öldüğünü duyurdu.

Caminando Fronteras, Kuzey Afrika’dan İspanya’ya düzensiz göçle ilgili 2022 raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Raporda, İspanya’ya sistematik olmayan göç için en güçlü rota olarak gösterilen Atlantik Okyanusu’ndaki Kanarya Adaları’ndaki yolculuk sırasında hayatını kaybeden düzensiz göçmen sayısının 1784 olduğu kaydedildi.

İspanya’ya ulaşmaya çalışırken tekne, tekne vb. deniz araçlarının batması sonucu hayatını kaybeden 2 bin 390 düzensiz göçmenden, Kanarya Adaları’nda sıvı kaybı veya gıdasızlık nedeniyle hayatını kaybedenler de dahil olmak üzere 288’i tutuklandı. 288 kadın, 101 kişi. İkisinin de çocuk olduğu paylaşıldı.

Raporda denizde yaşamını yitiren düzensiz göçmenlerin yüzde 91,42’sinin cenazesinin bulunamadığına dikkat çekilerek, bunun “hukukî ve psikolojik sonuçları nedeniyle aileler üzerinde korkunç bir etki yarattığı” belirtildi.

Raporda, sistematik olmayan göçmenlerin “her seferinde çok daha zorlu yollardan İspanya’ya ulaşmaya çalıştıkları” belirtildi.

İspanya’ya düzensiz göçte “kara yıl” olarak gösterilen 2021’de 4 bin 639 kişi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu