Haber

Hablemitoğlu suikastı davasında FETÖ zanlılarının savunmaları tamamlandı

Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar eski asker Levent Göktaş, Fikret Emek, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Gökhan Nuri Bozkır, eski istihbaratçı Enver Altaylı, Aydın Köstem ve tutuklu sanık Mehmet Narin katıldı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Necip Hablemitoğlu cinayetini işlemek için örgüt üyesi olmakla suçlanan sanık Dr. Mehmet Narin savunma yaptı.

Narin’in çapraz sorgusunun ardından mahkeme başkanı, biri tutuklu olmayan 7 sanığın sorgularının tamamlandığını belirterek, sanıkların avukatlarına ifade verme sözü verdi.

Bu kapsamda sanıklar Mumcuoğlu ve Emek’in avukatları savunma yaptı.

Duruşmaya yarın diğer sanık avukatlarının ifadeleri ile devam edilecek.

FETÖ suikastı

İddianameye göre FETÖ’ye karşı çalışma yürüten Necip Hablemitoğlu ile ilgili dönem gündemde. türkiye imamıMustafa Özcan’ı atadı. Özcan da Hablemitoğlu’nu engellemek için FETÖ tutsağı eski istihbarat görevlisi Enver Altaylı’ya durumu anlattı.

Altaylı, Mustafa Özcan’ın Hablemitoğlu ile görüşmesi için dönemin sağlık bakanına başvurdu, ancak Hablemitoğlu her seferinde bu talebi geri çevirdi.

Hablemitoğlu’nun MİT Müsteşarı olacağının duyulması üzerine yeniden harekete geçen örgüt, o dönemde müsteşar olmak isteyen bir diğer isim olan Levent Göktaş’a Aydın Köstem aracılığıyla ulaşarak öldürülmesini istedi.

FETÖ’nün teklifini kabul eden Göktaş, emrinde görev yapan eski askerler Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Fikret Emek ve Nuri Gökhan Bozkır’ın öldürülmesi emrini verdi.

Bozkır, Hablemitoğlu’nun evinin bulunduğu sokakta keşifte bulundu ve ardından yurtdışı görevi kapsamında Kazakistan’da bulunan Mumcuoğlu, iz bırakmamak için KKTC üzerinden Türkiye’ye geldi ve Hablemitoğlu’nu önünde başından vurarak öldürdü. 18 Aralık 2002’de ikametgahından.

Daha önceki duruşmasında ” FETÖ üyeliği” Ve ” casusluk“Hablemitoğlu cinayetinin azmettiricisi olduğu gerekçesiyle işlediği kabahatlerden 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı” ağırlaştırılmış müebbet“Hapis cezasıyla yargılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu