Yaşam

İkimiz de sevinebiliriz, gökyüzüne bakabiliriz; Turgut Uyar 96 yaşında

4 Ağustos 1927’de gözlerini açan Türk şiirinin üstadı Turgut Uyar, 22 Ağustos 1985’te bir başka Ağustos günü öldü.

allah rahmet eylesin…

Usta şair 96 yaşında iyi ki doğdun Turgut Uyar..

İkinci Yeni hareketinin önde gelen isimleri arasında yer alan Uyar, hayatındaki ve bağlarındaki zor günleri sırtına taşır.

İlk evliliğinde istediği doyumu bulamayan usta şair, çareyi boşanmada bulur. Bu arada yazar Tomris Uyar ile şiir ve edebiyat üzerine yazışmaya başladı. O dönemde şair Cemal Süreya ile birlikte olan ve ayrılma kararı alan Tomris Uyar, eşinden yeni boşanmış olan şair ile evlenir.

Turgut Uyar’ın ilk şiiri Yad, 1947’de Yenigün dergisinde yayımlandı. Uyar’ın ilk kitabı Arz-ı Hal 1949’da raflardaki yerini aldı.

Bir yıl önce şiir yarışmasında ikincilik alarak reşit olduğunu kanıtladı. Heyetteki usta yazar Nurullah Ataç, kendisine ileride çok iyi bir şair olacağını söyleyince çok sevinir.

İkimiz de mutlu olabiliriz”

Yavaş yavaş edebiyat dünyasına adını duyuran genç yetenek Uyar, 1952 yılında Türkiyem adlı ikinci şiir kitabını yayımladı.

“İkimiz de sevinebiliriz, hadi gökyüzüne bakalım”Satırındaki güzel mesajda, insanoğluna bahşedilen tüm güzelliklerin aslında herkese eşit olarak dağıtıldığını, bunu görmek için sadece başımızı kaldırıp gökyüzüne bakmamızın yeterli olacağını bizlere haykırıyor.

ödüllü şair

Uyar, “Tütünler Islak” kitabıyla 1963 Yeditepe Şiir Ödülü’nü, Tomris Uyar ve Lucretius’un “Evrenin Yapısı” çevirisiyle 1975 Türk Dil Kurumu Çeviri Ödülü’nü aldı.

Şairin “Kayayı Delen İncir” kitabı 1983 Behçet Necatigil Şiir Ödülü’ne, şairin tüm yeni şiirlerini içeren ve tüm şiirlerini bir araya topladığı “Ulu Saat” adlı eseri 1984 Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Turgut Uyar öldü

Toplam 9 şiir kitabı yazan Uyar’ın tüm şiirleri 1984 yılında “Büyük Saat” kitabında bir araya getirildi. Çalışma alanındaki “Şiirden” ve “Sonsuzluk ve Öteki” eleştirisi alanında 22 Ağustos 1985’te sirozdan öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu