Ekonomi

ING: Borç limiti çıkmazı doları destekleyebilir

ING Döviz Stratejisti Francesco Pesole, notunda ABD doları için enflasyon verilerinin ve borç tavanı krizinin çözümünün odakta olacağını belirtti.

Pesole, ABD borç tavanındaki artışa ilişkin çıkmazın doları giderek kısa vadeli destekleyen bir faktör olarak ortaya çıkmaya başladığına işaret ederek, Önder Biden ile Kongre’deki Cumhuriyetçiler arasındaki görüşmede olası bir anlaşma konusunda fazla ilerleme kaydedilmediğine işaret etti. .

Geçirilen notta, Cumhuriyetçi lider Mitch McConnell’in ABD’nin temerrüde düşme riskini görmezden geldiği ancak müzakerelerin çıkmaza girdiğini kabul ettiği belirtildi. En hızlı çözüm olarak görülen kısa vadeli borç limiti uzatımı da şimdilik reddedildi.

Banka stratejisti, mevcut durumun kaçınılmaz olarak risk inancını bastırdığını ve doların tutunma noktası sağladığını kaydetti. Pesole, piyasalardaki çıkmazın çözülmesi için hisse senedi veya para piyasalarında güçlü bir piyasa satışının gerekli olabileceğine dair artan bir endişe olduğunun altını çizdi.

Yılın ikinci yarısında düşüş bekleniyor

ABD dolarının kısa vadeli koşullarının son aylarda istikrarlı bir şekilde yükseldiği dikkate alındığında bu durumun kısa vadede doların önemli ölçüde yükseleceği bir senaryoya dönüşeceği bankanın notunda belirtilirken, şu ifadelere yer verildi: Banka’nın düşüş eğiliminin üçüncü çeyrekte gecikmeli olarak başlayacağı görüşünün altında bu nedenler yatmaktadır.

ABD’de enflasyonun piyasa beklentileri ile uyumlu olması durumunda Fed’in olası ek sıkılaştırmaya kapı aralayacağını ve en önemlisi güçlü istihdam bilgileri temelinde faiz indirimi beklentilerine karşı takviyeler olacağının altını çizdi. Ayrıca banka, faiz oranlarında zirvenin görüldüğünü düşündüklerini kaydetti.

Sonuç olarak ING, bu dönemde yaşanan enflasyon verilerinin yakın vadede dolar yakınında bir taban oluşturulmasına katkı sağlayacağının altını çizdi, ancak yılın ikinci yarısında para biriminin düşüş eğiliminde olmasını beklediklerini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu