Haber

Mısır Sağlık Bakanı Türkiye’ye teşekkür etti

Mısır Sağlık Bakanı Halid Abdulgaffar, İsrail ablukası ve yoğun saldırılar altındaki Gazze Şeridi’ne verdikleri tıbbi destekten dolayı Türkiye hükümetine ve halkına teşekkür etti.

Abdulgaffar, Mısır’daki Nasır Araştırma Enstitüsü Hastanesi’nde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ile Mısır arasında asırlık kardeşlik bağlarının bulunduğunu vurgulayan Abdulgaffar, Gazze Şeridi’ne tıbbi destek konusunda Türk mevkidaşı Koca ile sürekli iletişim halinde olduklarını söyledi.

Koca’nın Mısır ziyaretinin, Gazze Şeridi’nde olayların başladığı günden bu yana sürdürdükleri iş birliğinin göstergesi olduğunu ifade eden Abdulgaffar, şöyle konuştu:

“Filistinli kardeşlerimizin hayatlarının kurtarılması için verdikleri tıbbi destek ve ilgiden dolayı Türk devletine, hükümetine ve halkına teşekkür ediyorum. Nitekim Türkiye, Mısır’a tıbbi yardım göndermek için iletişim kuran ülkelerden biri. Gazze Şeridi’ne tıbbi yardım yapılıyor. Mısır’ın Ariş kentindeki hastanelerde yaralılara tedavi hizmeti de veriliyor. Türk doktorlar da var.”

Gazze’ye yardım için tüm mali ve insan kaynaklarının seferber edilmesi konusunda Türkiye ile Mısır arasında mükemmel bir işbirliğinin bulunduğunu vurgulayan Abdulgaffar, Mısır’ın Gazze’deki kanser hastalarına yönelik çabalarının da altını çizdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’nin verdiği talimatlar doğrultusunda Gazze’den gelen tüm hasta ve yaralıları kabul etmeye hazır olduklarını belirten Abdulghaffar, uluslararası kuruluşların verilerine göre İsrail’in Gazze’deki saldırılarında ölen Filistinli sayısının arttığını hatırlattı. sayısı 11 bini aştı ve yaklaşık 28 bin kişi de yaralandı.

İsrail’in Gazze işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı gerçekleştirdi. Mescid-i Aksa’da İsrail ordusu Gazze’de onbinlerce yaralı bıraktı. Sivilleri tahliye etmek için sığındıkları onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını vurduk. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlediler. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 48 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, İsrail saldırılarında 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde 4 bin 650’si çocuk, 3 bin 145 kadın olmak üzere 11 bin 320 kişi hayatını kaybetti.

İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda 197 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

ermenek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu