Haber

Sinan Ateş’in Kitabını Dağıtan Genç Gözaltına Alındı

Suikast sonucu öldürülen Sinan Ateş’in ‘Göktürkler’ kitabını dağıtan 3 genç ücretsiz gözaltına alındı. Gençler sevk edildikleri mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde Adnan Menderes Meydanı’nda Sinan Ateş’in ‘Göktürkler’ kitabını ücretsiz olarak dağıtan 3 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Ayrıca Sinan Ateş için yapılan lokmaların dağıtımı da polis ekipleri tarafından engellenmeye çalışıldı.

Milletvekilleri protesto etti

Wall gazetesinden Pelin Akdemir’in haberine göre Sinan Ateş’in ‘Göktürkler’ kitabını Sinan Ateş gönüllüleri tarafından dağıtan Bilal Aydemir, İbrahim Aydoğan ve kimliği belirsiz kişi polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Polis, şikayet üzerine kitap dağıtan kişileri, masaya broşür dağıttıkları gerekçesiyle savcılığın talimatıyla gözaltına aldı. Eski Ülkü Ocakları Genel Lideri Sinan Ateş’in takdim edildiği bildiride MHP Milletvekili Adayı İsmet Büyükataman’ın da adı geçiyor. Büyükataman’ın ‘koltuk korkusundan taziyeye gitmediği’ belirtilen açıklamada, ‘MHP’deki diğer adaylara en iyi cevabı şehitlerini sahiplenen Bursalıların vereceğine inanıyoruz’ denildi. listeler, özellikle İsmet Büyükataman’.

Avukat Onur Altuntaş, insanların bildiri dağıtmadığını belirterek, 2022’de Türk Ceza Kanunu’na eklenen 217/A maddesi olan “kamuya yanıltıcı bilgi yaymak” suçundan gözaltına alındıklarını, bundan sonra da tutuklanacaklarını söyledi. ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılacak.

Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, DEVA partisi ve Sinan Ateş gönüllüleri tarafından itfaiyede dağıtılmak istenen mantılara da izin verilmedi. Gözaltılara ve yemek dağıtımının engellenmesine CHP Bursa Milletvekili Adayı Dr. Kayıhan Pala, DÜZGÜN Partisi Bursa Milletvekili Adayı Sevinç Atabay ve avukat Şeyda Şahin tepki gösterdi.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar.

İlçe emniyetinde ifadeleri alınan 3 kişi, tutuklanma talebiyle Mustafakemalpaşa Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Canik tarafından ilçe adliyesine sevk edildi.

İfadelerin incelenmesinin ardından nöbetçi mahkemece 3 kişinin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi.

canikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu