Haber

Türkiye Diyanet Vakfı’ndan kiracılarına yüzde 70 zam

Türkiye Diyanet Vakfı, kiracılarının yüzde 70 arttığını bildirmeye başladı.

Cumhuriyet’in haberine göre Van Özalp’ta NA isimli kiracıya ihbarda bulunan TDV Özalp şubesi, 2022’de net 9 bin 555 olan aylık kira bedelinin 16 bin 277 lira artarak net 16 bin 277 liraya yükseldiğini kaydetti. 1 Ocak itibarıyla yüzde 70,36. TDV Bingöl şubesi tarafından Bingöl Merkez’de bulunan bir TDV kiracısına da benzer bir tebligat yapıldı. MC isimli şahsa haber veren şube, aylık 705 lira olan kira bedelinin 2023 yılı itibarıyla 1200 liraya çıkacağını kaydetti. Artış oranı yüzde 70.21 oldu.

Artış kiracılardan da tepki çekti. Özalp’ta TDV kiracısı NA, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve TDV Genel Müdürü İzani Turan’a hitaben yazdığı itiraz yazısında, TDV’ye bağlı caminin altındaki bir işyerinde kiracı olduğunu belirterek, kasım ayının dahi üzerinde zam yapıldığını belirtti. TÜİK verileri. Neden kira artışı anlamak mümkün değil. Bu kirayı ödeyemem. Özel sektör makul kira artışları yaparken bile vakfın böyle bir talepte bulunmasını doğru bulmuyorum. Bu durumda işyerimi kapatmak zorunda kalacağım” dedi.

‘GECİKTİRME FAİZİ’ YERİNE ‘GECİKTİRME CEZASI’

Kira artışlarının bildiriminde ‘gecikme faizi’ yerine ‘gecikme cezası’ tanımı kullanıldı. Yazıda, “Kiranızı zamanında ödemezseniz sistem geciken günler için gecikme cezasını hesaplar ve otomatik olarak kira borcunuza eklenir” denildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu