Ekonomi

Uluslararası doğrudan yatırımlar 13,5 milyar dolara ulaştı

2023’ün ilk çeyreğine ilişkin doğrudan yabancı yatırım verilerine göre Türkiye’ye en çok yatırım yapan 5 ülke sırasıyla Hollanda, Fransa, Almanya, İrlanda ve Lüksemburg oldu. Sektörel dağılıma bakıldığında, imalat sanayi yüzde 57 ile en fazla UDY çeken sektör olurken, ikinci sırada yüzde 24 ile toptan/perakende ticaret, üçüncü sırada ise yüzde 4 ile finans ve sigortacılık faaliyetleri yer aldı. paylaşmak.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu, UDY rakamlarına ilişkin değerlendirmesinde, “2023’ün ilk çeyreğinde Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırım miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 arttı. son 12 aylık kümülatif tutar ise 13,5 milyar doları buldu. .

“UDY hareketleri 2022’de yüzde 24 azaldı”

Bu rakamlar, dünya genelindeki sakinliğe rağmen Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde atılan adımlarla Türkiye’deki yatırım ortamının uluslararası yatırımcıların gözdesi olmaya devam ettiğinin bir göstergesidir. OECD’nin Nisan 2023’te yayınladığı rapora göre dünyada DYY hareketleri 2022’de yüzde 24 azaldı. Hatırlanacağı üzere 2022’de Türkiye 13 milyar dolar yatırım çekerken düşüş yüzde 6 ile sınırlı kaldı. Bire bir raporda, tüm dünya için finansal koşullarda sıkılaşma, jeopolitik riskler ve küresel durgunluk tehditlerinin devam etmesi öngörülmüştü.

Böyle bir ortamda elde ettiğimiz bu rakamlar, Türkiye’de olumlu gidişatın devam ettiğini gösteriyor. Geçtiğimiz haftalarda Sayın Cumhurbaşkanımız Togg Teknoloji Yerleşkesi’nde pil geliştirme ve üretim tesisinin temellerini atmış, değerli satın alma ve birleşme süreçleri duyurulmuş, Ar-Ge ve mühendislik yatırımları duyurulmuştu. Tüm bu gelişmeler, uluslararası yatırımcıların ülkemize olan güveninin devam ettiğinin açık bir göstergesidir.

Her zaman vurguladığımız gibi, Türkiye tüm yatırımcılar için bölgesel bir merkez haline gelmiştir ve bu konumunu Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Cumhuriyetimizin yeni yüzyılı olan Türk Yüzyılı’nda da güçlendirerek ve sürdürerek sürdürecektir.

camashaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu