Ekonomi

Yellen’ın Çin uyarısı küresel piyasalarda iştahı azalttı

Asya borsaları, ABD Hazine Bakanı Yellen’ın Çin ekonomisindeki yavaşlamanın yayılma riski oluşturabileceği uyarısının ardından geriledi.

Öte yandan, Evergrande’nin zarar beyanı ve borç yapılandırma süreci Çinli konut şirketi hisselerinin düşüşlere öncülük etmesine neden oldu.

Pazartesi günü kapalı olan Japon Nikkei 225 hafif yükselirken, Hong Kong’da Hang Seng yüzde 2’den fazla düştü. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri de satış açılışlarına işaret ediyor.

Bloomberg Dolar Endeksi, bugün açıklanacak ABD perakende satış verileri öncesinde 15 ayın en düşük seviyesinde işlem görmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan zayıf enflasyon verilerinin ardından Fed’in sıkılaştırma adımlarının yaklaştığı beklentisi dolardaki düşüşte etkili oldu.

“ABD’de getiri eğrisi bu kez farklı”

Goldman Sachs Baş Ekonomisti Jan Hatzius, ABD tahvil getiri eğrisinin derinleşen tersine dönmesi birçok yatırımcı için durgunluk endişelerini artırsa da bu endişelere katılmıyor.

Geçen hafta ABD’de açıklanan düşük enflasyon verilerine rağmen, Pazartesi günü yayınlanan bir notta Hatzius, “Getiri eğrisinin tersine çevrilmesiyle ilgili yaygın endişeleri paylaşmıyoruz” diyerek, durgunluk olasılığı değerlendirmesini yüzde 25’ten yüzde 20’ye düşürdü. Hatta önümüzdeki 12 ay içinde bir resesyondan kaçınma şansının yüzde 80 olduğunu tahmin etti.

Pek çok yatırımcı, neredeyse kusursuz bir durgunluk sinyali verme siciline sahip olan verim eğrisinin dışa doğru dönmesinden endişe ediyor. ABD’de son 7 resesyonda 3 aylık tahvil getirileri 10 yıllık tahvil getirilerini geçti.

Şu anda kısa vadeli tahvillerin getirisi, uzun vadeli tahvillerin getirisinin 150 baz puan üzerinde. Bu, son 40 yılda görülen en büyük farka yakın. Ancak Hatzius’a göre, yatırımcıların normalde kısa vadeli tahviller yerine uzun vadeli tahvilleri elde tutmak için talep ettikleri vade primi, “uzun vadeli ortalama için çok fazla. altında”ve daha az faiz indirimi eğriyi tersine çevirmek için yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu