Haber

ABD, nükleer savaş başlığı Minuteman III füzesi ile yeniden giriş aracını test ediyor

ABD Hava Kuvvetleri Küresel Saldırı Komutanlığı, kıtalararası balistik füzenin atmosfere dönüş aracını test etmek için savaş başlığı olmayan Minuteman III füzesi fırlattığını duyurdu.

Komutanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Minuteman III kıtalararası balistik füzenin 9 Şubat’ta Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden fırlatıldığı kaydedildi.

Açıklamada, füzenin nükleer savaş başlığı taşımadığı ve kıtalararası balistik füzelerin atmosferden çıktıktan sonra atmosfere dönmesini sağlayan test aşaması dönüşü test etmek için fırlatıldığı bildirildi.

Bu testin ABD’nin nükleer caydırıcılık gücünü göstermeyi amaçlayan rutin ve dönemsel faaliyetlerin bir parçası olduğu belirtilen açıklamada, “Bu tür testler daha önce 300’den fazla kez yapıldı ve bu testin dünyadaki olaylarla ilgisi yok.” kelime kullanıldı.

Açıklamada, füzenin 4.200 mili (6.759 km) aştığı ve Marshall Adaları’ndaki Kwajalein Atolü’ne düştüğü belirtildi.

ABD ordusu, 2029’da Minuteman III kıtalararası balistik füzenin yerini alacak LG-35A Sentinel füzesini konuşlandıracak ve Minuteman III, 2030’ların ortalarına kadar kullanımda olacak.

mut-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu