Haber

BM, Filistin-İsrail barış sürecinin yeniden canlandırılması çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Bölgesel ve uluslararası ortaklar, Filistinliler ve İsrailliler için (barış süreci için) siyasi bir vizyon oluşturmak üzere hızlı ve kararlı bir şekilde çalışmalıdır” dedi. söz konusu.

BM Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Kullanılması Komitesi’nde (CEIRPP) konuşan Guterres, toplantının bölgede tansiyonun çok yüksek olduğu ve barış sürecinin tıkandığı bir dönemde yapıldığına işaret etti.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne (OCHA) göre Genel Sekreter, 2022’nin 2005’ten bu yana en fazla Filistinli zayiatın yaşandığı yıl olduğunu bildirdi.

Guterres, Kudüs’te yaşanan şiddet ve provokasyonlar sonucunda istikrarsızlığın bölgeye sıçradığını belirterek, “BM’nin bu konudaki tavrı nettir. Kudüs’ün statüsü tek taraflı hareketlerle değiştirilemez. Demografik ve tarihi yapısı korunmalıdır.” dedi.

Guterres, işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze’de şiddetin artarak devam ettiğine ve umutsuzluğun hakim olmaya başladığına işaret etti.

Guterres, BM Filistin Mülteci Ajansı’nın (UNRWA) zor şartlar altında çalışmalarını sürdürdüğünü de hatırlatarak, tüm tarafları yardım etmeye ve taahhütlerini yerine getirmeye davet etti.

Asıl amacın işgali sonlandırmak ve iki devletli çözüme ulaşmak olduğunu hatırlatan Guterres, “Ancak bugün sahadaki gerçekler zamanın aleyhimize işlediğini gösteriyor. Anlamlı siyasi müzakereler yapılmadığı sürece bizim için zor olacaktır. Bölgesel ve uluslararası ortaklar, (barış süreci için) Filistinliler ve İsrailliler için siyasi bir vizyon için hızla ve kararlılıkla birlikte çalışırlar.” söz konusu.

“BM güvenilirliğini kaybediyor”

Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur ise İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria kenti Nablus’a düzenlediği baskına atıfta bulunarak, Filistin halkının BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasını beklediğini, güvenlik ve savunma istediğini söyledi.

İsrail’in faaliyetlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Mansur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Genel Sekreter, BM’nin harekete geçmesi için daha ne görmesi gerekiyor? Hem kendi insanımızın hem de BM’nin itibarını kaybediyoruz. Bu inanılmaz sistemin prestiji zedeleniyor. Halkımız kararlarımızın uygulandığını görmek istiyor. Size Filistin halkının öfkesini ve hüsranını iletiyorum.”

Uluslararası toplumun Filistin halkını korumak için harekete geçmesi gerektiğine değinen Mansur, İsrail hükümetinin uluslararası toplumu ciddiye alması için somut adımlar atması gerektiğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu