Haber

BMGK’den Taliban’a Afgan kadınlara yönelik yasağı kaldırması çağrısı

YENİ Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Taliban’a kadınların toplumsal hayata katılımını kısıtlayan karar ve uygulamalarını kaldırması çağrısında bulundu.

BMGK tarafından yapılan açıklamada, Taliban’ın kadınların üniversitelere erişimini askıya almasından büyük endişe duyduğu ifade edildi.

Afgan kız çocuklarının altıncı sınıftan sonra okula gitmesini engelleyen kararı kınayan açıklamada, Afganistan’daki kadın ve kız çocuklarının tam, eşit ve anlamlı bir şekilde Afganistan’a katılımını talep etti.

Konsey, Taliban’ı okulları yeniden açmaya ve insan hakları ve temel özgürlüklere saygıda “giderek artan bir erozyonu temsil eden” politika ve uygulamaları hızla tersine çevirmeye çağırdı.

Afganistan’daki STK’lar ve uluslararası kuruluşlarda kadınların çalıştırılmasına yönelik yasağın kaldırılmasını talep eden Konsey, yasağın ülkedeki insani yardım operasyonlarını önemli ölçüde etkileyeceğini vurguladı.

24 Aralık’ta Taliban, STK’ların kadın personel istihdamını bir sonraki duyuruya kadar askıya aldı.

Taliban geçici hükümeti ekonomiBakanlık Sözcüsü Abdurrahman Habib, Bakanlığın söz konusu kararı ülkedeki tüm STK’lara gönderdiğini ve bu karara uyulması gerektiğini söyledi.

Kadın çalışan istihdamına son vermeyen STK’ların lisanslarının iptal edileceği kaydedildi.

Taliban Geçiş Hükümeti Yüksek Öğrenim Bakanlığı, 20 Aralık’ta Afganistan’daki tüm kamu ve özel üniversitelere gönderdiği talimatla kız öğrencilerin eğitimine bir sonraki duyuruya kadar ara verildiğini duyurdu.

Geçen yıl 15 Ağustos’ta Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinin ardından kamu ve özel sektörde çalışan çok sayıda kadın işini kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu