Ekonomi

Çanta zamanı mı? Yeni fiyat 38.5 sent mi? İletişim Başkanlığı açıklama yaptı

Investing.com – Son zamanlarda sosyal medyada ve bazı haber kaynaklarında plastik poşetlerde artış olduğu haberlerinin asılsız olduğu ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu, Dezenformasyon Gayret Merkezi, çanta zammının yan tarafına yazılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Marketlerdeki plastik poşet fiyatları ise şu anki seviyesini koruyacak.

38.5 kuruşa mal olacağı iddia edildi.

Bazı haber kaynaklarında plastik poşetin arttığı ve fiyatının 38,5 kuruşa çıktığı yazıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından düzenlenen 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında alınacak iyileştirme katılım payı tutarlarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı 1 Ağustos 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yapılan açıklamaya göre, piyasaya sürülecek her poşet için marketlerin devlete ödeyeceği fiyatın 38,5 kuruş olarak sabit kalmasına karar verildi. Böylelikle plastik poşetlerin çevreye olan olumsuz etkilerinin önlenmesi ve geri dönüşüm faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla hayata geçirilen geri dönüşüm katılım payı uygulaması mevcut seviyede tutulacaktır.

2019 yılında plastik poşetlerin ekonomik hale getirilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi ve sürdürülebilirlik açısından değerli bir adım olarak değerlendiriliyor. Fiyat poşeti uygulaması sayesinde plastik poşet kullanımının azaldığı ve alternatiflerin tercih edildiği gözlemleniyor.

Bez çanta, kağıt poşet vb. çevre dostu alternatifler tüketiciler tarafından tercih edilmeye devam ediyor.

zam yok

Naylon poşetlerle ilgili haberlerde yer aldığı iddia edilen artış Bağlantı Başkanlığı tarafından yalanlandı.

Marketlerde plastik poşet fiyatları 25 kuruşta kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu