Ekonomi

Çin endüstriyel metallerde ralli yaptı

Çin’in yavaşlayan ekonomisini desteklemek için çelik ve otomobil üretimi gibi sektörlerdeki önlemleri artıracağını açıklamasının ardından endüstriyel metaller yükseldi.

Çin Komünist Partisi ve hükümeti, Pekin yönetiminin ekonomik büyüme gerilerken kurumsal güveni artırmak istediğinin bir işareti olarak, özel işletmelerin koşullarını iyileştirmek için ortak bir taahhütte bulundu.

Bu açıklama, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın çelik ve otomobil branşlarının ortasında yer alan 10 ana iş kolunda gelişimi hızlandırmak için planlar hazırladığını açıklamasının ardından geldi.

Metaller, Çin’in hayal kırıklığı yaratan toparlanmasının ardından bu yılın başlarındaki yüksek seviyelerinden gerileyerek son birkaç aydır taraf tutmakta zorlanıyor.

Pekin yönetiminin faiz oranlarını düşürmesi, krediye erişimin kolaylaşması ve konut piyasasını canlandırmaya yönelik teşvik çabaları birçok metalde daha fazla düşüşü engellese de değerli bir yukarı yönlü hareket yaratmadı.

Kaos Üçlü Araştırma Enstitüsü tarafından iletilen bir notta, çelik üretiminin ana kaygısı olan demir cevherinin, Çin’in son politika duyurularının ardından yakın vadede güçlü bir performans gösterebileceği bildirildi. Geçirilen muhtırada, yatırımcıların Pekin’den daha maddi politikalar izlemesini bekledikleri belirtildi.

Bloomberg’in haberine göre, destek açıklamalarının yanı sıra Çinli yetkililerin ülkenin en büyük şehirlerinde konut alımına yönelik kısıtlamaları gevşetmeyi düşündüğü kaydedildi.

Açıklamaların ardından Londra Metal Borsası’nda birçok metal yükseldi. Nikelde yüzde 2,7’ye varan artış gözlenirken, artış oranı bakırda yüzde 1,7’ye, çinkoda yüzde 2,3’e yükseldi. Demir cevherindeki artış yüzde 2,4 oldu.

erzinhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu