Haber

Elektrikli uçan taksi fabrikası inşa ediliyor: 2026’da gökyüzünde olacak

Brezilyalı uçak üreticisi Embraer, elektrikli uçan taksi üretmek için Sao Paulo kenti yakınlarında bir fabrika kuracağını duyurdu. Şirketin üretmeye başlayacağı uçan taksilerin 2026 yılında gökyüzünde olması bekleniyor.

Şirketin iştiraki olan Konut tarafından üretilmesi planlanan uçan taksiler, altı yolcu kapasiteli küçük bir helikopteri andırıyor. Bu araçla yapılacak seyahatlerin kişi başı 50 ile 100 dolar arasında olması bekleniyor. Şirket şimdiden yaklaşık 3.000 hava taksi siparişi aldığını söyledi. Şirket bu yıl bir prototip ortaya çıkarmayı umuyor. ABD denetim kurumları, uçan taksilerin 2025 yılına kadar havada olacağını öngören bir takvim yayınlamıştı.

ARAÇLAR KARBON SAĞLAMAYACAK

Dikey olarak kalkış ve iniş yapabilen uçan taksiler, bir piste ihtiyaç duymaz ve uçaklar gibi uzun mesafeler kat edebilir. Elektrik motorlarının standart uçaklara kıyasla gürültüyü ve kirliliği de azaltacağı umulmaktadır. Bu tür araçların, müşterilere büyük bir maliyet getirmeden kalabalık şehirlerdeki trafik sıkışıklığını azaltmaya yardımcı olduğu söyleniyor. Kargo taşımacılığında da alternatif olarak görülmektedir.

Fabrikanın Brezilya’nın ekonomik başkenti Sao Paulo’ya 140 kilometre uzaklıktaki Taubet şehrinde kurulması planlanıyor. İnsansız hava araçlarına benzeyen binek araçlar, öncelikle taksi filolarında kullanılacak. İlk uçuşlar pilotlu olacak ancak şirket, gelecekteki pilotsuz uçuşların da planların arasında olduğunu açıkladı. Araçlar yüzde 100 elektrikli olacak ve karbon salmayacak. (BBC Türkçe)

haber-dogansar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu