Ekonomi

TİM/Gültepe: İhracatçının en büyük sorunu fiyat istikrarı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, ihracatçıların seçim sonrası beklentilerini anlattı.

Bloomberg HT’ye konuk olan Gültepe, ihracatta şu ana kadarki performansın son 6 ayda yavaşladığını belirterek, yeni ekonomi grubuyla birlikte gerçekleştirilecek programlarla bu hacmin tekrar sağlanmasını umduğunu söyledi.

Gültepe’nin konuşmasından satırbaşları şöyle:

Seçimlerin Türkiye’miz, ülkemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Mesajımızda da belirttiğimiz gibi son 6-7 aydır ihracat durgun, özellikle Temmuz 2022’den sonra daha az üretip daha az ihracat yapıyoruz. 2023 yılının ilk dört ayına baktığımızda eski performansımızı gösteremedik. 2023’ün ilk ayında yüzde onluk bir büyüme artışı yakaladık ama Şubat’ta eksi, Mart’ta artı, Nisan’da yine eksi gösterdik. Üretime ve ihracata dayalı bir ekonomik modelin sürdürülebilir ve sürekli olması gerektiğine inanıyoruz.

“Tüm dünyada rekabet gücümüzü kaybetme noktasına geliyoruz”

Piyasayı kaybetmenin yüzde 100 sebebinin kur olduğunu söylemenin yanlış olmayacağını belirten Gültepe, “Yüzde 20 diğer unsurlar, yüzde 80 kur diyebiliriz. Pandemi sonrası ivme kazandı. Tüm dünyada rekabet gücümüzü kaybetme noktasına geliyoruz. Özellikle fiyat istikrarını Türkiye olarak çok iyi sağlayamadık. Bir yanda fiyatların artması ve enflasyonun yükselmesi, bir yanda döviz kurlarının yükselmemesi bizi bu bağlamda rekabet gücü açısından aşağı çekti.”

Gültepe, “Üretimi, ihracatı ve istihdamı artırmamız gerekiyor, ardından Türkiye’nin ihracatını ve üretimini en az yüzde 10 artırması gerekiyor” dedi.

Finansmana erişimdeki zorluklardan bahseden Gültepe, erişim konusundaki zulmün ortadan kalkması durumunda Türkiye’nin eser satamayacağı ülke kalmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Son dönemde özellikle Merkez Bankası kaynaklı Eximbank kredilerinde ortaya konulan para politikalarının çok farklı noktalara gelmesi gerekiyor. Yatırım, üretim, ihracat ve reeskont kredilerine kolayca ulaşabilir; Ortaya koyduğumuz projeksiyonlar için finansal kaynak sağlayabilirsek dünyada ürün satamadığımız ülke kalmayacak” dedi.

“En büyük sorun fiyat istikrarı”

Son 6 ayda ihracatçı ve iş insanlarının bırakın para kazanmayı, son dönemlerde neredeyse eksi noktasına geldiklerini, moral ve motivasyonlarının düştüğünü belirten Gültepe, en büyük sorunun fiyat istikrarı olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

“Özellikle Türkiye’nin yeni 100. yılında, cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde yeni ekonomik grupla birlikte bundan sonraki adımları kısa sürede birlikte atmalı ve son 6 ayda kaybettiğimiz hacmi kolayca geri kazanmalıyız. Pazar kaybımız maalesef fiyat istikrarının olmaması nedeniyle Türkiye’den alım yapan tüm kesimleri etkiledi, şu anda en büyük sorun fiyat. Müşteriler başka bir ülke yerine başka bir ülke bulduklarında oraya taşınırlar. Müşteriyi gittikten sonra Türkiye’ye geri getirmek kolay değil. Bunu korumamız ve yeni müşteriler kazandırmamız gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu