Haber

UMKE gönüllü ebeleri: Kalbimiz deprem bölgesinde

Ebeler Semiha Kızılkaya, Saniye Özdemir ve Kübra Avşar deprem bölgesinde yaralılara müdahale etmek için görev aldı.

Üç misyoner, kurbanların yaralarını sararken meslek hayatlarının en zor anlarını yaşadıklarını söyledi.

Depremlerin en çok yaşandığı Hatay merkez ve Antakya’da gönüllü Ulusal Tıbbi Kurtarma Timi’nde (UMKE) yer alan Kızılkaya, 28 yıldır ebe olarak görev yaptığını belirtti.

Deprem bölgesinde yaşadıklarını anlattı

Kızılkaya, deprem haberinin ardından bölgede isteyerek çalışma hazırlığı yaptı.  UMKE  Yaptığı düzenleme çerçevesinde hızlı hareket ettiklerini söyledi.

Planlama kapsamında Hatay merkeze atandığını belirten Kızılkaya, depremi görmeden etkisinin hayal bile edilemeyeceğini söyledi.

“Kalbimiz, aklımız orada”

Kızılkaya, bölgedeki hastanenin hasar gördüğünü gördükten sonra hızla organize olduklarını ve yaralılara müdahale etmeye başladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

Kimlere dokunabiliriz, elimizden geldiğince neler yapabiliriz diye bakıyorduk. Bazen yıkıldık, hüzünlü anlar yaşadık ama başka bir hayata dokunmak için çabucak kendimizi topladık, elimizden gelen her şeyi yapmaya çalıştık. İmkansızlıklar içinde elimizden geldiğince hizmet etmeye çalıştık.

Şimdi geri döndük ama buradaki hastaları ziyaret ettiğimizde Hatay’da görev aldığımız için onlarla o duyguları yaşıyoruz. Yaşananların etkilerinden kurtulamadık. Çok büyük bir felaketti. Görevi yeni arkadaşlarımıza devrettik, döndük ama kalbimiz ve aklımız hala orada.

“Elimizden geleni yaptık ama…”

bölgedeki deneyim “Kariyerimin en zor anıydı”

Ebeler olarak, genellikle hoş sonları olan hikayelerle karşılaşırız. Orada gördüğümüz şey (doğum ve ölüm) ince bir çizgi gibiydi. Elimizden geleni yaptık ama kalbimiz orada kaldı.

“Binaların halini görünce çaresizlik duygumuz daha da arttı”

27 yıldır ebelik yapan ve Ankara  UMKE  Gönüllü Saniye Özdemir “Şimdi gitmek zorundayım”

Bölgeye ulaştıklarında artçı sarsıntılarla sarsıldıklarını anlatan Özdemir, şunları kaydetti:  UMKE   Takımının geçirdiği sarsıntıya rağmen tüm hazırlıklarını yaptığını söyledi. Depremin verdiği zarar karşısında şoke olduğunu vurgulayan Özdemir, duygularını gözyaşlarıyla dile getirdi:

Hatay’daki tüm binalar yıkıldı. Binaların halini görünce çaresizlik duygumuz daha da arttı. Sanki hiç durmadan çadırlara müdahale ediyor gibiydik. Yaralılara sürekli damar yolu açıyor, boyunlarını düzeltiyor, hastalarımızı durumu stabil hale getirdikten sonra gönderiyorduk. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık.

“Sağlık çalışanlarımız da depremin kurbanı oldu”

UMKE  gönüllüsü Kübra Avşar, yaklaşık 9 yıldır ebe olarak çalıştığını belirtti.

Deprem haberini aldıktan hemen sonra,  UMKE  Gönüllülerinin bulunduğu kümesten telefonuna bildirim geldiğini belirten Avşar, duyuru yapıldıktan sonra bölgeye gitmek isteyenlerin iletişime geçmesi için hızlı bir şekilde başvurduğunu söyledi.

Avşar, yolculuk hazırlıklarını tamamladıktan sonra diğer istekli gruplarla bir araya geldiklerini belirterek, şunları kaydetti:

Hava yoluyla gittik ve bölgeye ilk giden ekipteydim. Adana’da İncirlik Hava Üssü’ne indik ve oradan İskenderun’a oradan da Kırıkhan ilçesindeki devlet hastanesine ulaştık.

“Herkes için bir şeyler yapmaya çalışıyorduk”

Yolda gördüğü tablo karşısında ne yapacağını bilemediğini ifade eden Avşar, şöyle devam etti:

Kırıkhan Devlet Hastanesi’nin üst katlarında hasar meydana gelirken, hastane birden fazla kez boşaltılmıştı. Hastanenin birinci katını elimizden geldiğince kullanılabilir hale getirdik. Hastanenin zemin katını acil durum olarak kullandık. Orada görev yapan sağlık çalışanlarımız da depremzedeler oldu, psikolojileri çok bozuktu ama yine de ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlardı.

Büyük bir deprem olacağını biliyorduk ama bu kadar kötü olacağını tahmin etmemiştik. Gördüğümde şok oldum. Yaralılar vardı, geçerken herkes ‘yardım edin’ diyordu. Herkes için bir şeyler yapmaya çalışıyorduk. O sırada enkazdan bilgi geldi, hızla gidip yaralı bir kişiyi çıkardık. Daha sonra hastaneye kaldırılan yaralıları tedavi ettik.

Deprem bölgesinde çalışmalarını tamamlayan istekli ebeler, Ankara Etlik Kent Hastanesi’ndeki görevlerine döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu