Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 83,72 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 83,72 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 84,87 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 83 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi saat 09:48’e göre yüzde 0,87 artarak 83,72 dolar oldu. Bir varil Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol birkaç dakika içinde 77,17 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki artış, Çin’de ekonomik aktivitedeki artışın yanı sıra ülkedeki petrol talebinde canlanma beklentilerinin güçlenmesinden kaynaklandı. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı, geçtiğimiz ay Kovid-19 ile ilgili katı politikasına son verme kararı almıştı. Ülkede uluslararası seyahat yasağının kaldırılmasıyla birlikte ekonomik toparlanmanın hızlanacağı tahmin ediliyor.

Uzmanlar, ulaşımda akaryakıt talebinin artması ve Çin’de yeni rafinerilerin devreye girmesiyle birlikte 2023 yılında ülkenin petrol ithalatının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağını tahmin ediyor.

Küresel piyasalarda petrol arzında azalma olacağı bilgisi de fiyatların yukarı yönlü hareketini destekliyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve diğer büyük petrol üreticisi ülkelerin oluşturduğu OPEC+ kümesi, 2023 yılı sonuna kadar petrol üretim hedeflerini günde 2 milyon varil düşürme kararı aldı. Rusya’nın petrol üretimini 2023 yılına kadar düşürmesi bekleniyor. Mart ayında günde 500.000 varil.

Piyasalar, bu hafta ABD Güç Bilgi İdaresi’nden gelen ticari ham petrol stok verilerine odaklandı.

Teknik olarak Brent petrolde 83,84-84,20 dolar aralığının direnç, 83,48-83,12 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

haber-baskale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu