Ekonomi

Resmi rezerv varlıklar Ocak’ta yüzde 2,6 azaldı

Resmi rezerv varlıklar Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 2,6 azalarak 125,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ocak 2023 Uluslararası Rezervler ve Döviz Likidite Gelişmelerini paylaştı. Buna göre, resmi rezerv varlıklar bir önceki aya göre yüzde 2,6 azalarak 125,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla bir önceki aya göre döviz varlıkları yüzde 10,9 azalarak 67,2 milyar dolar olurken, altın rezerv varlıkları yüzde 10,3 artarak 50,6 milyar dolar oldu.

Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın daha önce belirlenen 1 yıl ve daha kısa vadeli yabancı para çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden kaynaklanan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 3,7 artarak yaklaşık 32,6 milyar olarak gerçekleşti. dolar. Bu fiyat yaklaşık 25,8 milyar dolar anapara ve 6,8 milyar dolar faizden oluşuyordu. Ayrıca Merkez Bankası’nın yerli ve yabancı bankalarla finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 70,6 milyar dolar, söz konusu fiyat ise bir ay vadeli 37,4 milyar dolar.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ve diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsi zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 0,5 artarak 54,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu